Skuteczne leczenie paradontozy
i profilaktyka chorób przyzębia

Paradontoza to nic innego, jak ciężkie zapalenie przyzębia, która może prowadzić nawet do utraty zębów. Głównym czynnikiem powodującym to schorzenie jest nadmiar odkładającego się kamienia nazębnego, prowadzący do wtórnych infekcji. Ryzyko potęguje również palenie tytoniu, wady zgryzu czy ubytki próchnicowe. Całe szczęście paradontozie można zapobiec, a kiedy już wystąpi – skutecznie z nią walczyć.

Jak wygląda usługa

Parodontoza to niebezpieczne schorzenie, które może rozwijać się na początku praktycznie niezauważone. Jej główną przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, prowadząca do rozwoju bakterii. Idealnym środowiskiem do ich rozmnażania jest skamieniała płytka nazębna, która stale gromadzi się na zębach i nie może być dobrze usunięta za pomocą domowych metod. Ostatnie badania dowodzą również, że udział w rozwoju choroby i jej powikłań biorą również inne bakterie, nie utożsamiane wcześniej z chorobami zębów (w tym Prevotella, beztlenowa bakteria prowadząca do przewlekłego reumatoidalnego zapalenia stawów czy krętek blady spiralna bakteria wywołujący kiłę).

Nieleczona, paradontoza może powodować wiele powikłań w całym organizmie, głównie za sprawą bakterii dostających się do krwioobiegu. Pierwszymi objawami zapalenia przyzębia jest krwawienie z dziąseł, opuchlizna i nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, stopniowe rozchwianie zębów, a nawet ich wypadanie. Do najcięższych komplikacji wynikających z paradontozy można zaliczyć przewlekłe zapalenie stawów, choroby serca czy zapalenie nerek.

Zamiast leczyć, warto zapobiegać – szczególnie w przypadku tej choroby. Podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej w warunkach domowych – dokładne szczotkowanie, korzystanie z płynów do płukania zabijających bakterie i nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami. Doskonałą formą profilaktyki są zabiegi higienizacji w gabinecie, takie jak skaling i piaskowanie, które pozwalają pozbyć się nawet najdrobniejszych fragmentów kamienia nazębnego z trudno dostępnych miejsc.

W terapii ciężkich przypadków paradontozy często wymagana jest interwencja nie tylko stomatologa, ale również chirurga stomatologicznego. Choroba prowadzi do głębokiego wyniszczenia tkanek przyzębia, a terapia chirurgiczna polega na odbudowie kości i stymulacji tkanek przyzębia do regeneracji. Kieszonki dziąsłowe leczy się za pomocą kiretażu, który pozwala na usunięcie kamienia z obszarów poddziąsłowych, a także tkanki dotkniętej zapaleniem.

periodontologia

Wskazania

Do specjalisty periodontologa w Varsovia Dental warto się umówić, jeśli zauważasz u siebie takie objawy, jak:

Krwawienie dziąseł

Nieanatomiczne ruchy zębów

Swędzenie i obrzmienie dziąseł

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Przebieg

W Varsovia Dental zawsze zaczynamy od dokładnej diagnostyki. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę, to wykonamy test PET, pozwalający na wykrycie paradontozy i szereg badań pomiarowych pozwalających określić postęp choroby.

Skuteczną metodą w walce szczególnie z początkowymi fazami paradontozy jest kiretaż. Polega on na fizycznym usunięciu zainfekowanej tkanki z kieszonek zębowych. Procedura wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. W Varsovia Dental wykonujemy dwie wersje zabiegu – kiretaż zamknięty na kieszonkach mniejszych niż 5 mm i otwarty, który wymaga rozcięcia dziąsła w celu dostania się do zakażonego miejsca. Nasi specjaliści periodontolodzy podejmują się także zaawansowanych zabiegów plastyki dziąseł, która pozwala na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego, poprawienie wyglądu i usunięcie nadmiaru kamienia nazębnego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach higienizacyjnych, pozwalających na zatrzymanie rozwoju paradontozy sprawdź zakładkę profilaktyka.

Umów się na wizytę

Powiązane artykuły

Paradontoza – leczenie i domowa profilaktyka

Paradontoza, inaczej zwana zapaleniem przyzębia, dotyka około 70% polskiego społeczeństwa. Warto wspomnieć, że jest to choroba dziedziczna i zakaźna, dlatego… View Article

Specjaliści

CENNIK

Konsultacja periodontologiczna z pomiarami głębokości kieszeni, diagramem przebiegu kości marginalnej i planem leczenia300 zł
Test PET350 zł
Kiretaż zamknięty za ząb150 zł
Kiretaż otwarty za ząb300 zł
Kietraż zamknięty jeden łuk980 zł
Kiretaż zamknięty laserem za ząb100 zł
Kiretaż zamknięty laserem za oba łuki1800 zł
Gingiwektomia za ząb200 zł
Plastyka wędzidełka300-500 zł
Pokrywanie recesji przeszczepem łącznotkankowym1200 zł
Usuwanie zmian błony śluzowej200-500 zł
Badanie histopatologiczne200 zł
Wycięcie kieszonki dziąsłowej200-300 zł
Płukanie kieszonki dziąsłowej plus aplikacja leku100 zł
Unieruchomienie zębów ligaturą drucianą lub kompozytową150-350 zł
Unieruchomienie zębów za pomocą włókna szklanego150 zł za punkt
Czytaj więcej

Kompleksowe leczenie paradontozy w Warszawie – jak wygląda proces diagnostyczny w przypadku chorób przyzębia?

W naszym gabinecie znajdą Państwo specjalistów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, uczestnictwem w prestiżowych szkoleniach oraz wysokim poziomem wiedzy. Takie przygotowanie pozwala nam właściwie zająć się zębami pacjentów, z uwzględnieniem m.in. dokładnego procesu diagnostycznego.

Leczenie paradontozy musi rozpocząć się od właściwego zdiagnozowania problemu. Dość często pojawia się zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Bywa, że pacjenci i pacjentki skarżą się także na nieprzyjemny zapach z ust. Chociaż takie problemy można wykryć u siebie samodzielnie, dopiero specjalista jest w stanie stwierdzić, czy schorzenie to rzeczywiście parodontoza.

W procesie diagnostycznym wykorzystujemy zaawansowane rozwiązania, które pozwalają nam stwierdzić, czy do czynienia mamy rzeczywiście z zapaleniem przyzębia. Aparatura, którą dysponuje współczesna periodontologia umożliwia m.in. sprawdzenie głębokości kieszonek zębowych.

 

Leczenie chorób przyzębia w Warszawie – dlaczego warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty?

Po przeprowadzeniu diagnozy, periodontolog przystąpi do precyzyjnego zaplanowania leczenia. Podejmowane przez niego działania zależą od stadium choroby. W początkowych stadiach wystarczy jedynie usunąć osad i kamień nazębny. Warto także zatroszczyć się o wyleczenie ewentualnych ubytków. Na końcu specjalista zabezpieczy zęby przed pojawianiem się osadu. Jak widać, na tym etapie leczenie paradontozy w Warszawie, działania nie różnią się od zwykłej wizyty kontrolnej. Niestety wiele osób rezygnuje z konsultacji z lekarzem, jeśli nie odczuwa intensywnych objawów, i zgłasza się po pomoc, gdy problem jest już zaawansowany i naprawdę dokuczliwy.

 

Co jeszcze należy wiedzieć o paradontozie?

Kolejne stadia rozwoju paradontozy prowadzą do znacznie poważniejszych objawów. Pojawiają się m.in. charakterystyczne zmiany w obrębie kieszonek zębowych. Odsłonięciu ulegają szyjki zębowe, a dziąsła się cofają. Wiele z tych zmian pacjent może zauważyć gołym okiem i odpowiednio wcześnie zgłosić do kliniki, oferującej leczenie chorób przyzębia w Warszawie. Ciągłe zwlekanie może prowadzić do rozchwiania i do wypadnięcia zębów.

Warto wspomnieć o tym, że prawidłowe leczenie paradontozy to nie tylko ochrona przed utratą zębów. Choroba wpływa bowiem na kondycję całego organizmu. Z czasem osoba może zacząć się skarżyć na brak energii, przewlekłe zmęczenie i apatię. Osłabia się także układ odpornościowy, co może prowadzić do innych stanów zapalnych i do podwyższonej temperatury ciała.

 

Jak zapobiegać paradontozie?

Można wyróżnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko chorób przyzębia. Eksperci, specjalizujący się w takiej dziedzinie, jak periodontologia, wskazują m.in. na:

  • nieleczone wady zgryzu;
  • stres;
  • cukrzyca;
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Na zapalanie przyzębia narażone są także kobiety w ciąży, bo zmiany hormonalne wpływają wtedy na wrażliwość dziąseł. Do grupy ryzyka należy zaliczyć także osoby palące.

Bardzo ważne są więc regularne kontrole dentystyczne. Szczególnie że niektóre osoby mają genetyczne predyspozycje do pojawienia się paradontozy i właściwa higiena jamy ustnej może okazać się w takich sytuacjach niewystarczająca.

Warto skontaktować się ze specjalistą i upewnić się, czy właściwie czyścimy zęby. Istotne jest m.in. dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Podczas codziennej pielęgnacji nie należy zapominać także o linii granicznej z dziąsłami. 

 

Periodontologia Warszawa Varsovia Dental

W naszej klinice w Warszawie otoczymy Państwa profesjonalną opieką i zadbamy o to, by nie dopuścić do rozwoju kolejnych stadiów choroby. Dokładnie zajmiemy się problemem i zaplanujemy leczenie dopasowane do Państwa przypadku. Gorąco zachęcamy do odwiedzin w naszym gabinecie. Specjaliści, oferujący leczenie chorób przyzębia, podczas wizyt kontrolnych, odpowiedzą na wszelkie pytania związane z paradontozą.

 

Leczenie paradontozy WarszawaVarsovia DentalLeczenie chorób przyzębia Warszawa

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub