Stomatologia zachowawcza

Profilaktyka i leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza to dział, który zajmuje się zwalczaniem i profilaktyką chorób związanych z rozwojem próchnicy. Dzięki klasycznym i skutecznym metodom możliwe jest wyleczenie zębów, wypełnienie ubytków i zachowanie naturalnego szkliwa w dobrej kondycji przez długie lata.

Jak wygląda usługa

Stomatologią zachowawczą nazywa się ogół procedur związanych z profilaktyką chorób próchnicy i zachowaniem naturalnego oraz zdrowego szkliwa przez wiele lat. To nie tylko zabiegi w gabinecie, ale także działania higieniczne, które podejmujesz sam na co dzień. Terapia zachowawcza w zasadzie nigdy się nie kończy – należy pamiętać o stałych kontrolach, które pozwolą wcześnie zauważyć i zahamować infekcję, zanim doprowadzi ona do nieodwracalnych zmian w miazdze lub przyzębiu.

W Varsovia Dental wykonujemy klasyczne zabiegi polegające na mechanicznym usunięciu zainfekowanego fragmentu tkanki i wypełnieniu powstałego ubytku za pomocą plomby. U nas zapiszesz się również na szereg zabiegów higienistycznych i wzmacniających szkliwo, takich jak skaling, piaskowanie czy lakowanie bruzd. W naszej klinice pomagamy pacjentom walczyć również z nadwrażliwością i jej przyczynami, wykorzystując do tego specjalistyczne preparaty desensytyzujące.

stomat zachowawcza-1

Wskazania

Na przegląd i leczenie zęba warto udać się, gdy:

Odczuwasz objawy bólowe w jamie ustnej

Odczuwasz ból podczas spożywania twardych, ciepłych lub zimnych pokarmów

Wyczuwasz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Nawracają bóle zęba wcześniej leczonego

Ponad pół roku nie odwiedzałeś gabinetu dentystycznego

Przebieg

Klasyczny zabieg leczenia zęba w Varsovia Dental zawsze odbywa się z użyciem znieczulenia miejscowego, które znacząco zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu. Za pomocą mechanicznego wiertła usuwa się chorą tkankę zęba, następnie ubytek zabezpiecza się specjalnie przygotowaną plombą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykonywaniu zabiegów higienizacyjnych, sprawdź zakładkę profilaktyka.

Umów się na wizytę

Czytaj więcej

Co wpływa na rozwój próchnicy?

Długotrwałe, powtarzające się narażanie zębów na działanie kwasów i cukrów z czasem prowadzi do demineralizacji kości zęba. Ryzyko powstawania tego typu ubytków jest większe u osób, spożywających duże ilości cukrów i stosujących nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że próchnica dotyczy także dzieci. Zmiany próchnicze w zębach mlecznych mogą przyczynić się do zakażeń zębów stałych. Jeśli problem rozwinie się i dojdzie do przedwczesnego wypadnięcia zęba mlecznego, w późniejszym czasie dziecko może borykać się z niewłaściwym ukształtowaniem szczęki i żuchwy. Z tego powodu walkę z próchnicą warto zacząć jak najwcześniej.

Odpowiednia higiena to nie wszystko

O właściwą higienę zębów można zadbać samodzielnie. Niestety nawet u osób, które bardzo troszczą się o regularne zabiegi pielęgnacyjne i oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, mogą rozwinąć się problemy, wymagające interwencji ekspertów. Próchnica zębów jest uzależniona także od genetyki i indywidualnej podatności uzębienia na choroby. Z tego powodu nie należy rezygnować z regularnego pojawiania się w gabinecie stomatologicznym, najlepiej raz na pół roku, nawet jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących zmian. Podczas takiej wizyty specjalista wdroży odpowiednie leczenie zachowawcze, biorąc pod uwagę stan pacjenta oraz metody, które oferuje współczesna stomatologia.

Próchnica – choroba cywilizacyjna

Działania z zakresu stomatologii zachowawczej, oferowane w naszej klinice w Warszawie, mają na celu skuteczne leczenie ubytków próchniczych. Obecnie próchnicę uznaje się za chorobę cywilizacyjną, bo dotyczy ona całej populacji. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyka 98% dorosłych.

Większości osób takie zmiany kojarzą się jedynie z zębami. To zrozumiałe, bo o leczeniu próchnicy przeważnie mówi się w kontekście dbania o stan uzębienia. Nie należy jednak zapominać, że choroba może prowadzić do problemów w całym organizmie. Bywa, że nieleczona próchnica wpływa na rozwinięcie się m.in.:

  1. chorób nerek;
  2. problemów ze stawami;
  3. cukrzycy;
  4. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Próchnica zębów – leczenie zachowawcze z wykorzystaniem nowoczesnych metod

Stomatologia zachowawcza obejmuje szerokie spektrum działań. Zanim zaproponujemy pacjentowi bądź pacjentce konkretny sposób leczenia zmian, dokładnie zapoznajemy się ze stanem zębów, przeprowadzamy wnikliwą analizę oraz wykonujemy potrzebne badania, np. zdjęcia pantomograficzne. Następnie w wyczerpujący sposób przedstawiamy, na czym polega problem i planujemy dalsze postępowanie.

Wiemy, że już ten etap może być dla niektórych osób stresujący. Otwartość, serdeczność oraz ogromna doza empatii naszej kadry lekarskiej sprawiają, że pacjenci, którzy trafiają na nasze fotele dentystyczne, czują się bezpiecznie, a stres szybko mija.

Stomatologia zachowawcza Warszawa – jak wyglądają wizyty w Varsovia Dental?

Aby zapewnić wszystkim pacjentom i pacjentkom fachowe i bezbolesne leczenie próchnicy w Warszawie, sięgamy po sprawdzone metody, gwarantujące wysoki komfort podczas wizyty. 

Jeśli problem nie jest zaawansowany i próchnica nie zdążyła się mocniej rozwinąć, stosujemy zabieg mineralizacji szkliwa. Stomatologia zachowawcza to także leczenie, polegające na usunięciu chorej tkanki. W Varsovia Dental wykorzystujemy estetyczne wypełnienia o dużej trwałości. 

Leczenie próchnicy Warszawa w zaawansowanych przypadkach oznacza konieczność całkowitego usunięcia miazgi zęba (leczenie kanałowe). Z naszą załogą ten proces jest całkowicie bezbolesny i przebiega w bezstresowej atmosferze. 

Ekspertki i eksperci z kliniki podczas każdej wizyty wskazują także właściwie metody przeciwdziałania próchnicy w domowych zaciszu i odpowiadają na pytania, związane z codzienną pielęgnacją.

Stomatologia zachowawcza Warszawa Varsovia Dental – Twój sprawdzony partner w utrzymaniu uzębienia w świetnym stanie,

Powiązane artykuły

Specjaliści

CENNIK

Przegląd pierwszorazowego pacjenta - z pisemnym planem leczenia100 zł
Przegląd, kontrola jamy ustnej100 zł
Wypełnienie kompozytowe320-480 zł
Rekonstrukcja zęba400-600 zł
Opatrunek tymczasowy100 zł
Opatrunek tlenek cynku150 zł
Opatrunek leczniczy (Fuji Triage)200 zł
Bonding-licowanie zęba kompozytem wysokoestetycznym800 zł
Konturing zęba - poprawienie formy zęba kompozytem wysokoestetycznym200-300 zł
Leczenie nadwrażliwości za ząb50 zł
Licówka kompozytowa1000 zł
Usunięcie diastemy za ząb600 zł
Znieczulenie50 zł

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub