Stomatologia dla kobiet w ciąży

Bezpieczne wizyty stomatologiczne w okresie ciąży

Wiele kobiet boi się wizyt u stomatologa w ciąży. Warto jednak pamiętać, że zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne w zachowaniu równowagi całego organizmu. W Varsovia Dental dowiesz się, jakie procedury można wykonywać nawet w zaawansowanej ciąży.

Jak wygląda usługa

Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej w ciąży jest niezwykle istotne. Rozmnażające się w jamie ustnej bakterie wywołujące infekcje mogą przedostawać się do reszty organizmu i negatywnie oddziaływać na rozwój płodu. Istotne jest więc nie tylko przestrzeganie codziennych zasad profilaktycznych, ale również przeglądy i leczenie. Wiele kobiet obawia się jednak wykonywania zabiegów stomatologicznych w trakcie ciąży.

Unikanie stomatologa może tylko zaszkodzić. Wbrew pozorom w trakcie ciąży można śmiało wykonywać większość procedur dentystycznych. Unikać należy na pewno obrazowania RTG, natomiast zabiegi higieniczne i leczenie zachowawcze czy ortodontyczne są zupełnie bezpieczne.

ciaza

Wskazania

W czasie ciąży wskazania do zabiegów są takie same jak zazwyczaj. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na wizyty kontrolne i profesjonalne czyszczenie zębów. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kontrole jamy ustnej w ciąży, powinny odbywać się raz na trzy miesiące, jedna kontrola stomatologiczna w każdym trymestrze ciąży. Próchnica, stany zapalne miazgi, choroby przyzębia zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Mogą prowadzić do rozległych infekcji organizmu, a nawet sepsy. W ciąży występują często problemy z dziąsłami, pod wpływem hormonów rozpulchnienie dziąseł i krwawienie, osłabiona jest odporność organizmu przyszłej mamy, a także mogą występować anemia i braki żelaza. Dlatego pamiętaj, jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowych zębów i zdrowiu płodowym dziecka, dbaj o wczesne leczenie wszystkich infekcji, odpowiednią higienę jamy ustnej i dobre odżywianie.

Umów się na wizytę

Powiązane artykuły

Uzupełnianiem braków zębowych po ekstrakcji

Pacjenci często pytają, kiedy najlepiej uzupełnić brak zęba po ekstrakcji. Najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie pustej przestrzeni zaraz po wygojeniu zębodołu,... View Article

Specjaliści

Umówi się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 22 465 11 75 lub