Stomatologia dla kobiet w ciąży

Bezpieczne wizyty stomatologiczne w okresie ciąży

Wiele kobiet boi się wizyt u stomatologa w ciąży. Warto jednak pamiętać, że zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne w zachowaniu równowagi całego organizmu. W Varsovia Dental dowiesz się, jakie procedury można wykonywać nawet w zaawansowanej ciąży.

Jak wygląda usługa

Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej w ciąży jest niezwykle istotne. Rozmnażające się w jamie ustnej bakterie wywołujące infekcje mogą przedostawać się do reszty organizmu i negatywnie oddziaływać na rozwój płodu. Istotne jest więc nie tylko przestrzeganie codziennych zasad profilaktycznych, ale również przeglądy i leczenie. Wiele kobiet obawia się jednak wykonywania zabiegów stomatologicznych w trakcie ciąży.

Unikanie stomatologa może tylko zaszkodzić. Wbrew pozorom w trakcie ciąży można śmiało wykonywać większość procedur dentystycznych. Unikać należy na pewno obrazowania RTG, natomiast zabiegi higieniczne i leczenie zachowawcze czy ortodontyczne są zupełnie bezpieczne.

ciaza

Wskazania

W czasie ciąży wskazania do zabiegów są takie same jak zazwyczaj. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na wizyty kontrolne i profesjonalne czyszczenie zębów. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kontrole jamy ustnej w ciąży, powinny odbywać się raz na trzy miesiące, jedna kontrola stomatologiczna w każdym trymestrze ciąży. Próchnica, stany zapalne miazgi, choroby przyzębia zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Mogą prowadzić do rozległych infekcji organizmu, a nawet sepsy. W ciąży występują często problemy z dziąsłami, pod wpływem hormonów rozpulchnienie dziąseł i krwawienie, osłabiona jest odporność organizmu przyszłej mamy, a także mogą występować anemia i braki żelaza. Dlatego pamiętaj, jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowych zębów i zdrowiu płodowym dziecka, dbaj o wczesne leczenie wszystkich infekcji, odpowiednią higienę jamy ustnej i dobre odżywianie.

Umów się na wizytę

Powiązane artykuły

Specjaliści

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub