Zęby to kości, które ulegają zmianom i zniszczeniu w trakcie całego życia. Zbyt późne podjęcie leczenie może zakończyć się usunięciem zęba lub jego samoistnym wypadnięciem.
Sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu jest możliwość wstawienia implantu w miejsce utraconego zęba.
Czym jest implant stomatologiczny?
Implant zębowy jest to specjalnie wykonany, sztuczny korzeń zęba, którego zadaniem jest zastąpienie usuniętego lub utraconego wcześniej naturalnego zęba. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej. Implant mocuje się w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie go, z kolei koronę umieszcza się na implancie za pomocą specjalnego łącznika. Jej kolor oraz struktura dobierane są do pozostałych zębów, aby całość wyglądała jak najbardziej naturalnie. Co ważne, implanty zębowe mogą zastąpić pojedynczy ubytek zęba lub cały łuk zębowy.
Jakie są rodzaje implantów?
Tytanowe implanty zębów
Obecnie istnieje wiele rodzajów implantów zębowych. Jednak najpopularniejsze z nich oraz najdłużej stosowane w stomatologii to implanty wykonane z tytanu. Tytanowe implanty wyróżnia ich trwałość oraz to, że mogą być stosowane u większości osób, które mają braki w uzębieniu bez żadnych skutków ubocznych. Niestety zdecydowaną wadą jest ich kolor. Srebrnoszara barwa implantu tytanowego wygląda mało estetycznie, w sytuacji, kiedy dojdzie do odsłonięcia się obszaru szyjek zębowych, w których znajduje się implant.
Cyrkonowe implanty zębów
Na szczęście istnieją alternatywy dla implantów tytanowych. Są nimi implanty cyrkonowe zwane również implantami ceramicznymi. Dużą zaletą implantów cyrkonowych jest ich estetyczny wygląd. Do złudzenia kolorystycznie oraz strukturowo przypominają naturalną budowę zęba. Implanty cyrkonowe mają dużą zgodność biologiczną z naturalną tkanką zęba oraz posiadają wysoką odporność na działanie bodźców zewnętrznych. Są odporne na korozję, działanie substancji bardzo zimnych, gorących kwaśnych oraz na zmiany temperatury otoczenia.
Rodzaje implantów ze względu na umiejscowienie
- Implant śródkostny – mocowany jest za pomocą śrubki, która umieszczana jest w szczęce lub żuchwie. Pełni to funkcję korzenia zęba, który po czasie około miesiąca łączy się naturalnie z tkanką kostną. Ostatecznie, gdy elementy się zrosną, zakładany jest specjalny element zwany łącznikiem oraz korona zębowa. Całość tworzy implant, który uzupełnia miejsce ubytku.
- Implant podokostnowy – umieszczany jest znacznie płycej niż implant śródkostny. Umiejscowiony jest pod dziąsłem, dzięki czemu styka się tylko z zewnętrzną częścią kości. Czas zakładania tego implantu jest krótki, obejmuje tylko jeden etap. Po czasie wygojenia na implancie mocowana jest korona zęba. Zwykle ten rodzaj wybierany jest u pacjentów z małą gęstością kości, u których wykluczone jest założenie implantu śródkostnego.
Rodzaje implantów ze względu na kształt i rozmiar
Biorąc pod uwagę kryterium, jakim jest kształt oraz rozmiar implantów stomatologicznych można wyróżnić kilka rodzajów. Implanty zębów mogą mieć kształt spiral, cylindrów oraz śrub. Coraz częściej ich kształty są modyfikowane oraz urozmaicone pod względem geometrycznym. Zwykle typowe rozmiary implantów wynoszą od 3,5 mm do 4,5 mm średnicy. Istnieją też modyfikacje mające do 6 mm średnicy lub bardzo małe wynoszące 2,3 mm. Wszystko zależne jest od miejsca, w którym ma się znajdować implant.
Jakie są wskazania do założenia implantu stomatologicznego?
Implanty stomatologiczne zwykle używa się do zastąpienia pojedynczego zęba, kilku lub wszystkich zębów. Głównym celem założenia implantów jest przywrócenie estetyki oraz komfortu pacjenta. Obecnie istnieją trzy możliwości uzupełnienia ubytków zębowych. Pierwszą z nich jest wyjmowane uzupełnienie protetyczne. Może być to proteza częściowa lub całkowita. Drugą możliwością jest założenie stałego mostu stomatologicznego, który jest montowany do własnych zębów lub implantów. Z kolei ostatnią opcją jest właśnie implant stomatologiczny.
Protezy pomimo tego, że są tańszą opcją uzupełnienia zębów, nie są chętnie wybierane ze względu na związane z nimi niedogodności. Głównym problemem jest to, że protezy są wyjmowane oraz to, że mogą wpływać na smak i wrażenia zmysłowe podczas jedzenia.
Most stomatologiczny jest bardziej powszechną metodą leczenia, ze względu na stosunkowo niski koszt. Jego wadą jest konieczność wsparcia go na zębach sąsiadujących, które wcześniej należy dość mocno spiłować, co na stałe zmienia ich wygląd.
Z kolei implanty podtrzymywane są wyłącznie przez kości oraz nie mają wpływu na pozostałe zęby znajdujące się obok. Ostateczna decyzja wyboru jednej z możliwości uzupełnienia ubytków zależy od wielu czynników. Podsumowując głównymi wskazaniami, do założenia implantów są:
- Uzupełnienia pojedynczych zębów
- Uzupełnienia większej ilości brakujących zębów, a nawet bezzębia
- Uzupełnianie braków w przypadku nieobecności zawiązka/zawiązków zębów stałych
- Poprawa jakości życia pacjentów użytkujących protezy ruchome
- Uzupełnienie braków zębowych u pacjentów, którzy nie mogą posiadać protez ruchomych
- Uzupełnienie braków zębowych u pacjentów mających zanikły wyrostek zębodołowy, stosujących całkowite protezy ruchome, gdy takie protezy mają bardzo złą stabilność.
Jakie są przeciwwskazania do założenia implantów?
Implanty stomatologiczne zwykle są dobrze tolerowane przez organizm. W przypadku, kiedy implant zostanie odrzucony, może to być spowodowane różnymi chorobami kości lub zmianami hormonalnymi (np. ciąża i karmienie piersią).
Zwykle powoduje to choroba – osteoporoza, która osłabia tkankę kostną oraz jej zdolności regeneracyjne. Również choroby jamy ustnej i przyzębia takie jak na przykład parodontoza mogą mieć wpływ na odrzucenie implantu przez organizm. Implanty zębów również nie są wykonywane w przypadku osób, które chorują na cukrzycę, choroby psychiczne oraz bruksizm.
Bruksizm, potocznie nazywany zgrzytaniem zębów, ma podłoże nerwicowe. Implanty nie są również zakładane pacjentom, którzy zmagają się z dolegliwościami wyniszczającymi organizm. Takimi przeciwwskazaniami są alkoholizm, AIDS, nowotwory oraz narkomania. Implanty stomatologiczne nie są wskazane w przypadku kobiet w ciąży oraz osób , które mają niewłaściwą budowę szczęki, przez co uniemożliwiają poprawne wykonanie zabiegu.
Popularni producenci implantów stomatologicznych
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo dużo producentów implantów zębowych. Głównym celem implantologii jest przywrócenie komfortu oraz estetyki osobom, które dotknęła utrata zęba. Dlatego każdy z producentów implantów zębowych ma na celu dobro oraz zadowolenie pacjenta. Do najpopularniejszych firm produkujących implanty zębowe należą:
- Cortex-Dental Implants – jest to firma, która specjalizuje się w produkcji implantów stomatologicznych. Charakterystyczne w tej wytwórni jest to, że implanty tworzone są przez chirurgów szczękowych. Dzięki temu idealnie nadają się do odbudowy utraconego uzębienia. Ważną rzeczą jest również to, że implanty tej firmy mają dożywotnią gwarancję. Osoba, która je posiada, nie musi się martwić o ich uszkodzenie, ponieważ zostaną z nią już do końca życia. Oprócz tego zakład posiada wiele certyfikatów, które potwierdzają jakość wykonanych implantów.
- Dentsply Implants – jest to renomowana firma działająca w branży implantologicznej. Zakład posiada wieloletnie tradycje oraz ciągle się rozwija w udoskonalaniu nowych produktów. Po połączeniu się ze szwedzką firmą zaczęli tworzyć nowe technologie. Eksperci firmy stworzyli nowy rodzaj implantów na podstawie ścisłej normy biologii i biomechaniki. Umożliwiło to szybszy proces gojenia się implantów oraz utrzymanie długotrwałego efektu estetycznego. Producent ciągle rozwija i udoskonala systemy implantów stomatologicznych.
- SGS – implanty tej firmy spełniają najbardziej wymagające normy międzynarodowe i zapewniają rozwiązanie w każdym przypadku ubytku. Nowoczesny oraz zaawansowany system szwajcarskiej firmy jest kompatybilny z pozostałymi systemami. Również ta wytwórnia udziela dożywotniej gwarancji na swoje nowe produkty.
- Alpha Bio Tec – firma jest połączeniem innowacyjności, jakości oraz badań w dziedzinie implantologii. Alpha Bio Tec dzieli się na część chirurgiczno-implantologiczną i systemy protetyczne. Zakład opracował wiele produktów, które zapewniają stomatologom wszechstronne oraz efektywne usługi. Implanty tej firmy pokryte są specjalną powierzchnią, dzięki której zrastają się ze skórą. Nowoczesne metody wykorzystywane w produkcji implantów umożliwiają szybkie ich wszczepienie oraz zdecydowanie skracają czas ich gojenia.
Historia powstawania implantów
Problemy z zębami istniały od zawsze. Ubytki nigdy nie były estetyczne i każdy próbował je ukryć. Pierwsze znane implanty były wykonywane z muszli. Stosowali je Majowie i to od ich odkrycia zaczęła się historia powstawania implantów.
Na samym początku lat 20 zeszłego stulecia, został stworzony prototyp obecnych implantów. Mechanizm został odkryty przypadkowo przez Szwedzkiego profesora Per-Ingvara Branemarka. Naukowiec wykorzystywał wszczepialne tytanowe urządzenie optyczne, które umieszczał w kości. Ważne w obserwacji było to, że tytan zrastał się z kością bez odrzutów, jak było w przypadku wykorzystywania innych metali. Wtedy odkryto bezpieczną metodę zakotwiczania implantów.
Pierwszy implant zęba powstał w 1965 roku i od tego rozpoczęła się współczesna historia implantologii. Branemark wszczepił po raz pierwszy implant z czystego tytanu. Od tego momentu zaczęła się ich masowa produkcja, a implanty wciąż są udoskonalane. Podstawa tytanowa do dziś uważana jest za najbezpieczniejszą oraz najzdrowszą dla zdrowia organizmu.
Protezy na implantach
W przypadku osób, które utraciły wszystkie naturalne zęby i nie mogą posiadać tradycyjnej akrylowej protezy, idealnym oraz najskuteczniejszym rozwiązaniem jest dla niech proteza oparta na implantach zębowych. Wstawienie takiej protezy polega na wszczepieniu implantów zębowych w żuchwę oraz szczękę. Następnie mocuje się do nich protezę na specjalnych zatrzaskach.
Kiedy mamy do czynienia z leczeniem całkowitego braku uzębienia zaleca się wszczepienie dwóch implantów w żuchwę i minimum czterech implantów w górną szczękę. Jeśli zależy nam na bardziej stabilnym zamocowaniu protezy, wymagana będzie większa liczba wszczepionych implantów.
Proteza oparta na implantach znacznie przewyższa klasą tradycyjną protezę mocowaną na przykład za pomocą kleju. Jest ona mocno i stabilnie przymocowana. Dzięki temu osoba, która ją posiada, nie odczuwa przemieszczania, które może być bolesne podczas spożywania posiłków. Taka proteza pozwala również pozbyć się płyty górnej, która jest niewygodna oraz zaburza odczuwanie smaków jedzenia.
Nie ma możliwości, aby proteza oparta na implantach wypadła, dzięki temu można komfortowo oraz bezpiecznie czuć się wśród ludzi. Z kolei, kiedy pacjent zachował część swojego naturalnego uzębienia, istnieje możliwość zastosowania formy leczenia, która obejmuje implanty lub mosty, a nawet kombinację obu tych metod. Takie uzupełnienia ubytków na implantach są zdecydowanie bardziej komfortowe, pozwalają odzyskać pewność siebie i nie stwarzają problemów takich jak protezy ruchome. Co ważne implanty zapobiegają zanikania kości.
Ile kosztują implanty zębowe?
Cena pojedynczego implantu w Warszawie może się różnić w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonany implant. Średni koszt implantu od znanego producenta wynosi od 4 000 zł wzwyż. Koszt ten zwykle obejmuje umieszczenie implantu oraz korony. Często jednak ceny implantu podawane są osobno bez korony. W tym przypadku koszt samego implantu może wahać się w granicy 2 400 zł do 3 500 zł. Wybór korony, która będzie zastosowana, ma znaczący wpływ na koszt oraz ostateczny efekt wstawienia implantu.