Diagnostyka RTG – czy jest bezpieczna?

Stomatologiczne badanie rentgenowskie są podstawą diagnostyki. Dzięki nim lekarze mogą wydać precyzyjną opinię na temat danego przypadku, a co za tym idzie – dobrać odpowiednią terapię. Mimo prostoty i bezbolesności badania, wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy prześwietlenia dentystyczne są w pełni bezpieczne. 

 

Z jakim ryzykiem wiąże się stomatologiczne badanie RTG? 

 

Mając na uwadze to, że podczas prześwietlenia zostaje wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, na które organizm człowieka nie pozostaje obojętny, nie możemy poddawać się takiemu zabiegowi bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Pozwala szczegółowo rozpoznać dany przypadek,  a ilość promieniowania jakie organizm otrzymuje podczas badania jest porównywalna z tą, której doświadczamy w codziennych sytuacjach, na przykład dzwoniąc przez telefon, lecąc samolotem lub nawet spożywając pokarmy, które są naświetlane promieniowaniem w celu zachowania świeżości. Nowoczesny sprzęt cyfrowy w znaczący sposób zredukował dawkę promieniowania.

 Rodzaje badań RTG w stomatologii: 

  • RTG punktowe – pozwala na szczegółowe zobrazowanie wybranego zęba lub zębów i okalających je tkanek kostnych. Zaleca się je najczęściej w przypadku leczenia kanałowego, zarówno na jego początku, jak i w późniejszych etapach w celu sprawdzenia skuteczności podjętych działań.
    • Cefalometria – prześwietlenie czaszki w pozycji bocznej. Badanie poprzedzające interwencję ortodontyczną, pozwala sprawdzić istniejące wady zgryzu. Powtarzanie go w późniejszych etapach leczenia pozwala śledzić jego postępy.
  • Pantomografia – panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zębów, żuchwy i szczęki. Ten typ badania wykonywany jest urządzeniem obracającym się wokół głowy. Zaleca się je w celu wykrycia próchnicy, wad rozwojowych czy nieprawidłowości w budowie uzębienia. 
  • Tomografia komputerowa 3D – najnowocześniejsza i najbardziej szczegółowa metoda stomatologicznej diagnostyki obrazowej. Badanie zalecane przed zabiegami wymagającymi większej ingerencji, na przykład wszczepieniem implantu. Z uwagi na swoją dokładność pomaga precyzyjnie zaplanować zabieg niwelując ryzyko naruszenia nerwów. 
  • Zdjęcia stawu skroniowo-żuchwowego TMJ – wykonywane w dwóch pozycjach – przy zamkniętych i otwartych ustach, mają na celu ocenę anatomii, funkcjonowania i występowania wszelkich nieprawidłowości w obrębie stawu.
  • Rezonans magnetyczny stawu skroniowo-żuchwowego – wykonywany w celu zbadania pozycji główki stawowej.
  • Test PET – wykonywany w celu określenia patogenów wywołujących zapalenie przyzębia, pomaga dobrać indywidualne metody leczenia. 

 

Podczas wykonywania badania RTG zawsze należy pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Dawka promieniowania otrzymywana podczas jednorazowego prześwietlenia nie jest groźna nawet dla dzieci, czy kobiet w ciąży (choć zaleca się wykonanie go dopiero w trzecim trymestrze). 

 

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub