Szyna relaksacyjna – czym jest, do czego służy?

Izolacja, niepewność jutra, strach przed wirusem, lęk przed nieznanym – cała ta sytuacja jest bardzo stresujaca dla naszego organizmu. W ostatnich tygodniach wielu pacjentów zgłasza się do gabinetu stomatologicznego z bólem mięśni, bólem głowy, uczuciem zmęczenia po nocy. Zdarzają się pacjenci, którzy bardzo cierpią, ale nie wiedzą dokładnie co ich boli: ząb, a może kilka zębów, może to jednak dziąsła?

W jaki sposób radzimy sobie ze stresem? Niestety jednym ze sposobów radzenia sobie z przewlekłym stresem jest zgrzytanie zębami – zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zgrzytanie w ciągu dnia, jesteśmy w stanie zauważyć i dlatego możemy w ograniczony sposób kontrolować.

Większym problem jest nocne zgrzytanie i zaciskanie zębów. Nie zawsze jest ono związane z zaburzeniami pozycji stawu czy zaburzeniami zgryzu.  Czasem szybką i prostą pomocą może okazać się szyna relaksacyjna. Jest to przezroczysta nakładka, wykonana z twardego akrylu, zakładana na zęby jednej ze szczęk. Mechanicznie rozdziela zęby górne od dolnych. Wpływa także rozluźniająco na mięśnie twarzy zmniejszając napięcie. Umożliwia to lepsze ukrwienie tkanek. Zapobiega ścieraniu zębów i uczuciu napięcia. O tym, czy nakładka będzie zrobiona na górne czy na dolne zęby, decyduje lekarz po
badaniu ruchów żuchwy. Używana jest również przy pracach protetycznych, koronach, licówkach, mostach, chroniąc je przed zniszczeniem.​ Wykonana jest indywidualnie dla każdego pacjenta w pracowni protetycznej na podstawie wycisków, a następnie gibsowych modeli. Noszenie szyny relaksacyjnej dość szybko przynosi pacjentowi uczucie ulgi i zrelaksowanie dla zmęczonych mięśni twarzy i karku i obręczy barkowej.

Czasem powodem zgrzytania i zaciskania zębów jest zły zgryz i brak centralnej pozycji stawu skroniowo-żuchwowego. Ale o tym opowiemy w kolejnym artykule.

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub