Profilaktyka stomatologiczna i zabiegi higienizujące

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to istotny element wizerunku każdego z nas. Dlatego też oprócz domowej pielęgnacji, powinniśmy regularnie odwiedzać specjalistów, którzy ocenią kondycję naszego uzębienia i pomogą dobrać odpowiednie zabiegi higienizacyjne, mające na celu poprawę zarówno wyglądu, jak i stanu zdrowia jamy ustnej. 

 

Czym jest profilaktyka stomatologiczna i jakie zabiegi wchodzą w jej skład? 

 

Profilaktyka stomatologiczna w ogólnym rozumieniu  jest dziedziną skupiającą się na utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia naszej jamy ustnej. W jej skład wchodzi szereg zabiegów mających na celu usunięcie złogów, czy zabezpieczenie powierzchni zębowej:

 

  • scaling – usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Zabieg polecany jest wszystkim, którzy zaobserwowali na swoich koronach zębowych twardy  osad,
  • piaskowanie – oczyszczanie powierzchni zęba z osadów i przebarwień, np. po kawie czy papierosach, za pomocą piaskarki stomatologicznej. Proces jest całkowicie bezpieczny, w żaden sposób nie uszkadza szkliwa,
  • fluoryzacja (lakierowanie) – pokrywanie uprzednio oczyszczonych zębów preparatem z wysoką zawartością fluoru w celu wzmocnienia szkliwa i zapobiegania zmianom próchnicowym,
  • lakowanie – uzupełnianie bruzd zębowych występujących na powierzchniach żujących zębów, w celu zapobiegania odkładania się w nich resztek pokarmu i gromadzenia się bakterii prowadzących do powstawania próchnicy.  

 

Wszystkie zabiegi profilaktyki stomatologicznej należy powtarzać systematycznie.

 

W ramach uzupełnienia, warto umówić się do higienistki lub lekarza na instruktaż higieny jamy ustnej, podczas którego zostaną nam udzielone informacje na temat odpowiedniej pielęgnacji zębów, zasad zdrowego żywienia, właściwego doboru szczotki, pasty i płynu do jamy ustnej. Zawsze powinniśmy stosować produkty odpowiednie dla naszego wieku i stanu uzębienia. Pasty dla niemowląt i dzieci zawierają niezbędne substancje umożliwiające odpowiednią pielęgnację zębów mlecznych. Mają mniejsze właściwości ścieralne oraz dużo niższą zawartość fluoru, a także pozbawione są miętowego smaku, który dla wielu maluchów jest drażniący. 

 

W trakcie wizyty zostaniemy również poinstruowani na temat odpowiednich metod czyszczenia zębów i języka oraz użycia nici dentystycznej. Niewłaściwa pielęgnacja w tym obszarze niesie za sobą niekiedy przykre i nieodwracalne konsekwencje. Myć zęby powinno się po każdym dużym posiłku, minimum 2 razy dziennie. Zbyt intensywne ich szczotkowanie, może spowodować “cofanie się” dziąseł, tym samym odsłonięcie szyjek zębowych, a niewłaściwe nitkowanie może nam je pokaleczyć.

 

Profilaktyka stomatologiczna i składające się na nią zabiegi higienizujące odgrywają ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Dopełniając profesjonalną opiekę odpowiednią pielęgnacją w domu, będziemy mogli cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem przez długie lata. 

 

 

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub