Naprawa aparatu ortodontycznego – ile kosztuje?

Podczas leczenia ortodontycznego mogą zdarzyć się różnego typu problemy wynikające z codziennej eksploatacji aparatu. W tym przypadku należy jak najszybciej wybrać się na kontrolę do ortodonty w celu naprawy aparatu.

Samodzielna naprawa jest niemożliwa, a próby takowej mogą negatywnie wpłynąć na cały proces leczenia.

Ile kosztuje naprawa aparatu ortodontycznego?

W zależności od rodzaju uszkodzenia aparatu ceny wahają się od 50 zł do 200 zł. Istnieją jednak przypadki, w których ortodonta małą usterkę naprawi za darmo.

Ile trwa naprawa aparatu ortodontycznego?

Czas naprawy aparatu ortodontycznego jest uzależniony od formy i skali uszkodzenia.

W przypadku drobnych uszkodzeń, korekty można dokonać podczas jednej wizyty.

naprawa-aparatu-ortodontycznego-srodmiescie-warszawa

Najczęstsze usterki aparatu ruchomego

Aparat ortodontyczny ruchomy składa się z dwóch części – akrylowej płytki i części wykonanej z plastycznego drutu. Oba elementy narażone są na uszkodzenia.

Najczęściej występującymi usterkami w aparacie ruchomym są:

  • Pęknięcia płytki – takie uszkodzenie aparatu można najczęściej naprawić w laboratorium protetycznym, po wcześniejszym pobraniu odcisków.
  • Pęknięcie lub odgięcie drutu – części aparatu wykonane z drutu zwykle udaje się na nowo dopasować w gabinecie. Istnieją jednak przypadki, gdzie konieczna jest wymiana aparatu.

Najczęstsze przypadki uszkodzenia aparatu stałego

Najczęściej występującymi usterkami aparatu stałego jest:

  • Odklejony zamek – do sytuacji może dojść na każdym etapie użytkowania aparatu. Przyczyną odklejenia się zamku są właściwości specjalnego kleju używanego przez ortodontę.
  • Przesunięty łuk – do przesunięcia się łuku może dojść podczas codziennej pielęgnacji. To uszkodzenie może być również spowodowane przesuwającymi się zębami pod wpływem aparatu.
  • Pęknięta ligatura – są to charakterystyczne dla aparatów kolorowe gumki. Niestety ich wadą jest słaba trwałość. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia ligatury, zamek może zacząć podrażniać dziąsło. Warto wtedy stosować wosk ortodontyczny do czasu następnej wizyty.

Czytaj więcej

Rodzaje aparatów ortodontycznych Warszawa – aparat ortodontyczny ruchomy Warszawa Varsovia Dental

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub