Czym jest leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne ma na celu uratowanie zęba przed jego usunięciem.

Co to jest leczenie kanałowe?

Jest to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, do których dochodzi na skutek różnych czynników (głównie próchnicy). Wskutek infekcji bakteryjnej miazgi(potocznie nerwu) dochodzi do obumarcia całego zęba. Początkowymi objawami są zwiększona wrażliwość zębów na ciepło i zimno, pulsujący ból, a przy zaawansowanej infekcji- bardzo silny ból, obrzęk i powikłania ropne.

Na czym polega leczenie?

Leczenie polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką. Miazga zęba zostaje w znieczuleniu usunięta z kanałów, które następnie zostają zdezynfekowane i wypełnione gutaperką.

Dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych urządzeń znacznie podnieśliśmy skuteczność przeprowadzanych u nas zabiegów. Do urządzeń tych zaliczamy:

  • endometr-informuje o długości kanałów korzeniowych,
  • ultradźwięki służące udrażnianiu zarośniętych kanałów i zwiększeniu skuteczności dezynfekcji kanału, specjalne końcówki o zmniejszonym momencie obrotowym zapewniające pracę nowoczesnym narzędziom niklowo-tytanowym, które skracają zabieg i zwiększają jego efektywność,
  • system do wypełniania kanałów metodą kondensacji na gorąco gwarantujący uszczelnienie kanałów po ich dezynfekcji, radiowizjografia – pozwala na skontrolowanie procesu leczenia.
  • RVG Radiowizjografia – obrazowanie- kontrola w trakcie i po leczeniu
    Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest trwała odbudowa korony zęba. Najczęściej konieczna jest całkowita odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub