Czym są licówki i kiedy warto je zastosować?

Licówki

Osoby, które chciałyby się pochwalić nowym oraz olśniewającym uśmiechem mogą skorzystać z zabiegu założenia licówek. Licówki są to cienkie płytki wykonywane z różnych materiałów, które nakłada się na zęby. Dzięki nim możemy zmienić kolor zębów, wyregulować ich kształt, nadać odpowiednią długość, a nawet uzupełnić ich brakujące fragmenty.

Co to są licówki?

Licówki są to specjalistyczne nakładki, które zakłada się na zęby. Najczęściej używa się ich wtedy, kiedy ubytek nie może być naprawiony poprzez plombę. Używane są nie tylko jako zamiennik klasycznej plomby, ale również służą do zmiany wyglądu estetycznego zęba. Ostateczny rezultat zależy głównie od rodzaju materiału, z którego są one wykonane. Licówki najczęściej wykonywane są z cienkiej oraz lekkiej porcelany.

Jakie są rodzaje licówek?

Obecnie w salonach stomatologicznych używa się kilka rodzai licówek. Do najczęściej wybieranych należą jednak:

Licówki Warszawa

  • Licówki porcelanowe – są to jedne z najpopularniejszych typów dostępnych licówek. Ich cechą charakterystyczną jest duża elastyczność oraz trwałość. Podczas zabiegu łączą się trwale z zębem i dobrze się trzymają podczas codziennych czynności. Dzięki temu nie ma ryzyka ich wypadnięcia. Licówki porcelanowe są odporne na przebarwienia, osadzanie się kamienia oraz innych osadów. Najczęściej zakładane są na tych zębach, które są widoczne podczas rozmowy. Cena takich licówek wynosi 2000 zł.
  • Licówki kompozytowe – ten rodzaj licówek tworzony jest z kilku materiałów, o różnych właściwościach. Zwykle jeden z wybranych materiałów ma za zadanie tworzyć lepszą wytrzymałość, spójność oraz twardość całej licówki. Z kolei drugi materiał ma właściwości, które nadają odporności na urazy mechaniczne. Wadą tego rodzaju licówek jest ich jednolity kolor, przez co wyglądają dość sztucznie. Są też niestety bardziej podatne na przebarwienia, a ich koszt wynosi od 500 zł wzwyż.
  • Licówki pełnoceramiczne – ich budowa jest bardzo zbliżona do budowy zęba. Mają one podobne warstwy, czyli warstwę szkliwa oraz zębinę porcelanową. Najczęściej jako podbudowę do tego rodzaju licówki wykorzystuje się porcelanę wykonaną z cyrkonu lub tlenku glinu. Koszt takich licówek waha się w granicach od 1600 zł do 2000 zł.

Czym różnią się licówki od koron?

Licówki są to cienkie płytki wykonane z różnych materiałów, najczęściej z porcelany lub ceramiki. Nakładane są one na zdrowe zęby, natomiast korona jest to inaczej sztuczny ząb. Licówkę mocuje się do zębów za pomocą specjalnego kleju. Korony natomiast mocowane są do naturalnego korzenia zęba lub do implantu, który emituje korzeń zęba. Zabieg zakładania licówek wykonuje się zwykle w celach estetycznych, a korony zakładane są w celu uzupełnienia ubytku. Licówki od koron różnią się materiałem, z jakiego są wykonywane. Najważniejszą różnicą jest cena. Licówki są dużo tańsze od koron.

Jakie są wskazania do założenia licówek?

Licówki są idealnym rozwiązaniem na radzenie sobie z problemami takimi jak nieestetyczny wygląd zęba, duże przebarwienia zębów, ubytki oraz przerwy między zębami.

Umów się na wizytę

Zadzwoń: tel. +48 516 940 400 lub