Leczenie recesji dziąsłowych

Częstym problemem wśród pacjentów jest nadwrażliwość szyjek zębów. Jedzenie słodkiego, kwaśnego czy zimnego wywołuje ból nawet przy braku próchnicy i zdrowych zębach. Winę za to ponoszą odsłonięte szyjki zębowe.

Zdrowy ząb otoczony jest zdrowym przyzębiem, którego główną częścią jest kilkumilimetrowa warstwa dziąsła przyrośniętego. Dziąsło to przylega do szyjki zęba i jest dostatecznie twarde, żeby chronić głębsze struktury przyzębia przed uszkodzeniem.
Niestety bardzo często warstwa dziąsła przyrośniętego zanika, na skutek uszkodzeń mechanicznych przy szczotkowaniu lub ze względów genetycznych czy z powodu złego zgryzu i nieprawidłowych obciążeń zębów.

Osuwanie się dziąseł to nie tylko bolesne szyjki zębowe, ale również zanikanie kości przyzębia, która nie jest dobrze osłonięta i odżywiona. W najgorszym przypadku może to się skończyć rozchwianiem zęba i jego utratą.

Lekarz stomatolog może pomóc w tej sytuacji. Leczenie recesji dziąsłowych odbywa się chirurgicznie.

Jedna z metod polega na przeszczepie tkanek miękkich. Istnieją dwa rodzaje przeszczepu; przeszczep nabłonka i przeszczep tkanki łącznej. O tym jaki przeszczep musi być wykonany, lekarz podejmuje decyzję w trakcie dokładnego badania przyzębia.
Tkanka pobierana jest z podniebienia twardego. Rana w miejscu biorczym może być zabezpieczona gąbką kolagenową, albo błoną z bogatopłytkowego włóknika (platelet rich fibrin – PRF), wykonaną z krwi pacjenta pobranej przed zabiegiem. rany na podniebieniu są mało bolesne i goją się bardzo szybko. Dużą pomocą w codziennym funkcjonowaniu może być odpowiednia szyna opatrunkowa.

Pobranej tkanki używa się do odbudowy zanikającego dziąsła. W taki sposób można nie tylko odbudować utraconą wysokość, ale również znacznie pogrubić dziąsło co sprawia, że jest ono bardziej odporne na urazy mechaniczne.

Inną metodą regeneracji dziąsła jest metoda tunelowa z użyciem specjalnej membrany Mucograft.
Zaletą tego zabiegu jest to, że nie musimy pobierać tkanki z podniebienia, a rana w okolicy szyjki zęba jest mniejsza i mniej bolesna. Zabieg z mucograftem jest co prawda droższy, ale pozwala znacznie zmniejszyć ból po zabiegu.
Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu, są dzięki temu bezbolesne, nie trwają długo i nie są bardzo inwazyjne.