Leczenie kanałowe

W naszej warszawskiej klinice często spotykamy się z pytaniem pacjentów: co to jest endodoncja lub leczenie endodontyczne kanałowe?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych.

W przypadku, gdy rozległa próchnica zęba rozwinie się bardzo głęboko, może doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi, która znajduje się w centrum zęba, czyli w jego komorze. Bakterie wywołujące próchnicę (paciorkowce) infekują miazgę w komorze i kanałach przebiegających w korzeniu zęba, co związane jest z bardzo silnym bólem. Wzdłuż kanałów bakterie wędrują w głąb zęba i docierają do czubka korzenia (apex) skąd przedostają się do kości szczęki lub żuchwy wywołując stan zapalny obszarów okołowierzchołkowych.

Jak przebiega leczenie kanałowe w klinice Varsovia Dental?

Lekarz stomatolog, żeby zapobiec rozwojowi choroby, musi przeprowadzić jak najbardziej precyzyjne leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu chorej miazgi z komory i kanałów zęba. Najlepiej, gdy zabieg wykonywany jest w jak najwcześniejszym stadium – natychmiast, gdy już wiadomo, że samo wypełnienie ubytku nie wystarczy. Kanały poddane są mechanicznemu i chemicznemu procesowi oczyszczania z resztek tkanek zapalnych.

Do tego celu służą urządzenia takie jak endometr, wykonujący precyzyjny, elektroniczny pomiar długości kanałów. Następnie kanały są poszerzane przy pomocy pilników ręcznych bądź maszynowych i wypełniane gutaperką.

Nasi stomatolodzy w Warszawie do leczenia kanałowego dysponują nowoczesnymi narzędziami najwyższej jakości oraz pracują z użyciem nowoczesnego mikroskopu Leica z doskonałą optyką i oświetleniem, które pomaga dostrzec nawet najmniejsze wejścia do kanałów, a także śledzić ich często nietypowy przebieg. Przyczyną dawnych niepowodzeń było niedokładne leczenie i ponowna infekcja kanałów bakteriami z jamy ustnej.

Bezbolesne leczenie kanałowe!

Varsovia Dental w Warszawie oferuje leczenie kanałów, które przeprowadzane jest bezboleśnie pod osłoną koferdamu. Koferdam to elastyczna osłona zakładana na leczony ząb, która chroni go przed dopływem śliny. Jednocześnie zapewnia pacjentowi komfort ponieważ nie ma on kontaktu z dezynfekcyjnymi płukankami, zabezpiecza drogi oddechowe pacjenta, chroni jego śluzówkę.

W dzisiejszych czasach leczenie kanałowe nie jest bolesne, ponieważ przeprowadzane jest w znieczuleniu. Dobrze przeleczony kanałowo ząb może służyć jeszcze długie lata. Jeżeli jego kliniczna korona jest mocno zniszczona, może być odbudowany protetycznie przy pomocy korony protetycznej, mogącej być częścią mostu lub podporą dla protezy.

W Varsovii Dental kładziemy duży nacisk na precyzyjnie przeprowadzone leczenie endodontyczne. Wykonujemy takie zabiegi jak podstawowe leczenie kanałowe, rewizję niepełnego leczenia kanałowego i ponowne wypełnienia kanałów, usuwanie złamanych narzędzi, wkładów koronowo-korzeniowych, udrażnianie kanałów, zamykanie perforacji i leczenie zmian okołowierzchołkowych.