Kobieta w ciąży u dentysty

Higiena jamy ustnej, zadbane zęby i dziąsła, to jeden z priorytetów u kobiet w ciąży. Ciąża powoduje zmiany hormonalne. Pod wpływem estrogenów wzrasta ryzyko zachorowania na choroby dziąseł, które w tym czasie mogą krwawic lub być rozpulchnione, przez co pomiędzy zębami częściej pozostaje pokarm, a odczyn śliny staje się kwaśny. Pojawiają się też nudności i wymioty lub zwiększony apetyt na słodkości. To wszystko sprzyja próchnicy i chorobom dziąseł, które wpływają na zdrowie rozwijającego się dziecka.

Duży odsetek porodów przedwczesnych lub zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową, wiąże się z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej.

Statystyczna para stara się o dziecko około 5 miesięcy, jeśli przyszła matka ma paradontozę czas wydłuża się o kolejne miesiące. Przyszli ojcowie również powinni zadbać o zęby, wiadomo że paradontoza u mężczyzn, to gorsze parametry nasienia.

Planujesz ciążę?

Jeszcze przed zajściem w ciążę odwiedź stomatologa, to jeden z podstawowych punktów na liście badań do wykonania. Dentysta oceni stan jamy ustnej, jeśli nie ma żadnych stanów zapalnych, na pewno zleci oczyszczenie zębów, czyli piaskowanie lub skaling.

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego za pomocą drgań o wysokiej częstotliwości. Drgania przenoszone na powierzchnię zęba powodują pękanie kamienia nazębnego. Skaling powinien być wykonywany przynajmniej 2 razy w roku. Jeśli istnieje taka potrzeba przeprowadza się go częściej. Wszystko zależy od tendencji osadzania się kamienia nazębnego, np. czy pacjent pali papierosy, pije duże ilości kawy, herbaty.

Gdy już jesteś w ciąży

Gratulujemy, to wspaniała nowina – będziesz mamą!
Hormonalna eksplozja jaką jest ciąża zwiększa ryzyko chorób przyzębia np. zapalenia dziąseł. Problemy z dziąsłami ma co druga przyszła mama! Jeśli czujesz, że dziąsła są obrzęknięte, mają intensywny czerwony kolor, krwawią podczas szczotkowania, to sygnał że jak najszybciej powinnaś się udać do stomatologa.

Pamiętaj, że stany zapalne w jamie ustnej lub rozwijająca się próchnica, spowodowane przez bakterie paciorkowca lub gronkowca, mogą być zagrożeniem dla Ciebie i Twojego dziecka, zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Choroby dziąseł i zębów aż siedmiokrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu i przyjścia na świat dziecka o zbyt małej masie urodzeniowej.

W każdym trymestrze ciąży, w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym, dentysta może wykonać u kobiety w ciąży większość zabiegów stomatologicznych. Jeśli więc zdarzy się niespodziewany ból zęba, czy stan zapalny dziąseł, wizyta u dentysty jest obowiązkowa.
Dawniej dużo mówiło się o szkodliwości promieniowania rentgenowskiego. Obecnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, prześwietlenie zęba jest możliwe nawet w ciąży – nie należy się obawiać. Dzięki nowoczesnej technologii zmniejszyło się ryzyko napromieniowania prawie do zera. Przy prześwietleniu zęba stosuje się bardzo małą wiązkę promieni RTG, które kierowane są punktowo. Dodatkową ochroną dla Ciebie i Twojego dziecka jest obowiązkowy, ołowiany fartuch.

Jeśli ząb u kobiety w ciąży będzie wymagał leczenia kanałowego, czekanie z leczeniem do „rozwiązania” może być niebezpieczne. W tym wypadku stosuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem , a do precyzyjnego pomiaru kanałów korzeniowych posłuży w tym wypadku całkowicie bezpieczny dla kobiety w ciąży i jej dziecka endometr. Po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży możliwe jest również wyrwanie zniszczonego zęba.

Nawet w najgorzej wyglądającej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nie martw się dentysta znajdzie najlepsze metody postępowania i wdroży odpowiednie leczenie.

Przed zakończeniem ciąży warto zgłosić się do kliniki stomatologicznej na przegląd i na skaling, czyli profesjonalne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego. Dzięki temu pozbywamy się bakterii, które mogłyby zakazić przychodzące na świat dziecko. Skaling to zabieg usunięcia kamienia nazębnego ultradźwiękami, jest on bardzo skuteczny i bezpieczny. Z tymi samymi falami ultradźwiękowymi kobiety spotykają się kilkukrotnie podczas ciąży w trakcie badania USG.

Czy wiesz, że ciąża to idealny czas na wizytę u ortodonty i założenie aparatu ortodontycznego? Podczas tych kilku miesięcy zęby łatwiej się przesuwają, oczywiście to zasługa hormonów, które zwiększają elastyczność kości, by przygotować miednicę do porodu.

Jeśli masz poranne mdłości szczególnie podczas mycia zębów, po prostu zmień pastę. Skuteczną metodą jest też płukanie ust wodą z solą. Unikaj słodkich przekąsek. Im „słodsza” ciąża, tym większa szansa na próchnicę.

Nie opuszczaj wizyt kontrolnych. Gdy wybierasz się do dentysty lub innego lekarza, zawsze poinformuj go o ciąży.