Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy. Aby zapobiegać próchnicy pacjent, lekarz stomatolog, higienistka, a nawet całą rodzina muszą ze sobą współpracować.

Od wczesnego dzieciństwa ważne jest odżywianie dziecka i utrzymywanie jego jamy ustnej w czystości. Zadaniem rodziców jest nie dopuścić do wczesnej, tak zwanej butelkowej próchnicy, która często jest owocem picia przez dzieci słodzonych herbatek.

Dla każdego pacjenta istotne są regularne kontrole u lekarza stomatologa, wyleczenie wszystkich zębów i utrzymywanie zębów bez próchnicy. Próchnica jest chorobą bakteryjną i chore zęby zarażają następne w jamie ustnej.

Odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów, stosowanie preparatów z fluorem, nici dentystycznych do czyszczenia powierzchni międzyzębowych na pewno poprawią stan naszych zębów.

Natomiast w gabinecie stomatologicznym powinniśmy wykonywać raz na jakiś czas, profesjonalne czyszczenie. Badania wykazały, że po profesjonalnym czyszczeniu następuje znaczna redukcja płytki nazębnej i na jakiś czas zmniejszona przyczepność osadów nazębnych.

Inne profilaktyczne zabiegi w gabinecie to lakowanie bruzd i lakierowanie zębów preparatami wzmacniającymi szkliwo.

Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta: uboga w cukier, za to bogata w białko i witaminy. Pamiętajmy, że węglowodany pozostawione na zębach są doskonałą pożywką dla bakterii, które powodują próchnicę.

W naszej klinice udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania.

CENNIK

Przegląd pierwszorazowego pacjenta50 zł
Koferdam60 zł
Wypełnienie kompozytowe180-350 zł
Rekonstrukcja zęba300-500 zł
Opatrunek tymczasowy100 zł
Opatrunek tlenek cynku130 zł
Wypełnienie czasowe glasionomer150 zł
Leczenie nadwrażliwości za ząb50 zł
Licówka kompozytowa400-600 zł
Usunięcie diastemy za ząb300 zł