Zdrowe zęby to zdrowy organizm

Jak uniknąć bolesnego leczenia u dentysty?  – zapobiegajmy! Podstawą dbałości o zęby to higiena domowa i profilaktyka w gabinecie stomatologicznym. W naszej klinice zabiegami z zakresu higieny zajmują się zarówno doświadczone higienistki stomatologiczne jak i lekarze w ramach profilaktyki, a także leczenia chorób przyzębia.  Cały czas dążymy do tego, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie, stale podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe.

Profilaktyka stomatologiczna polega na zapobieganiu i powstawaniu chorób przyzębia oraz zapobieganiu próchnicy. Wszystko przez ten osad na zębach:

Płytka nazębna zwana również osadem nazębnym jest miękkim nalotem okalającym zęby powstałym przez połączenie śliny, resztek jedzenia i płynów powodując  powstawanie osadu bakteryjnego, który zbiera się na granicy zębów i dziąseł.

Osad na zębach – groźne konsekwencje

Płytka nazębna to nie tylko brzydki wygląd i nieprzyjemny zapach – jest również odpowiedzialna za wiele chorób całego organizmu.

Naukowcy podejrzewają, że bakterie z jamy ustnej, produkowane przez nie toksyny przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2, zapalenia oczu i choroby Crohna czy odkłębuszkowego zapalenia i niewydolności nerek. Przenikając do krwioobiegu, zwiększają ryzyko choroby wieńcowej i zawału i choroby reumatycznej. Ważne dla kobiet w ciąży: ponieważ bakterie mogą przenikać przez łożysko, chore zęby to nie tylko ryzyko utrzymania ciąży, czy dziecko o niższej wadze urodzeniowej. Samo zajście w ciążę może być utrudnione.

Również marskość wątroby rozwija się przy współudziale bakterii jamy ustnej.

Kamień nazębny

Po kilku godzinach od momentu umycia zębów na powierzchni zębów pojawia się płytka nazębna, która szybko wskutek odkładania się soli mineralnych zawartych w ślinie, twardnieje. Powstaje kamień nazębny – zmineralizowana płytka nazębna. Szczoteczka do zębów nie jest już w stanie usunąć płytki w tym stadium.

Płytka nazębna w 60-70%  składa się z bakterii próchnicotwórczych takich jak Lactobacillus i Streptococcus mutans, produktów ich przemiany materii, a także złuszczonych komórek nabłonka stanowiących pożywkę dla bakterii. Przywierająć do powierzchni zębów, bakterie odpowiedzialne są za spadek pH w jamie ustnej, zwiększoną kwasowość, a co za tym idzie za erozję, zniszczenie szkliwa.

Poddziąsłowa płytka nazębna w zaawansowanym stadium zawiera bakterie beztlenowe porphyromonas, trepomena odpowiedzialnych za powstawanie głębokich kieszeni przyzębnych i kolejnych stadiów paradontozy.

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala uniknąć zapalenia dziąseł bądź paradontozy, zapobiega próchnicy. Pierwszym etapem leczenia stomatologicznego powinno być profesjonalne czyszczenie zębów.

Zabieg higienizacji

Zabieg higienizacji trwa ok 45-60 min zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta. Składa się z następujących etapów:

  • Scaling – usuwanie kamienia nazębnego;
  • Piaskowanie – usuwanie osadów nazębnych;
  • Polishing – polerowanie zębów;
  • Lakierowanie szkliwa

Scaling

Scaling  jest to zabieg który należy wykonywać 2 razy w roku. Polega na usunięciu twardych złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego  z powierzchni nad i pod dziąsłowych. Wykonywany jest za pomocą narzędzi ręcznych i skalera ultradźwiękowego. Skaler jest urządzeniem które wytwarza drgania o bardzo dużej częstotliwości. Głowica jest chłodzona wodą przez co zabieg jest bezbolesny.

Pacjenci o bardzo wrażliwych zębach mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego.

Piaskowanie

Kolejnym etapem jest piaskowanie. Polega ono na usunięciu osadów miękkich, przebarwień powstałych na skutek:

  • palenia tytoniu;
  • picia kawy;
  • herbaty
  • niedokładnego mycia zębów

Zabieg ten przeprowadzany jest przy użyciu urządzenia zwanego piaskarką. Składa się ona z kopułki w której mieści się dwuwęglan sodu (piasek). Następnym elementem jest dysza w której następuje mieszanie trzech składników: piasku, powietrza oraz wody pod ciśnieniem. Piasek dentystyczny dociera do najmniejszych zakamarków, przestrzeni międzyzębowych i usuwa osad, bakterie, przebarwienia.

Zabieg ten jest bezbolesny i trwa około 15-2 minut. Piaskowanie daje nam efekt pięknego białego uśmiechu. W naszej klinice używamy specjalnego, bardzo drobnoziarnistego piasku, który jest delikatny dla wrażliwej tkanki.

Polishing

Polishing wykonywany jest bezpośrednio po piaskowaniu. Wygładza powierzchnię zęba i zapobiega ponownemu powstawaniu kamienia i osadów na zębach.

Pamiętajmy – profesjonalna higiena jest ważna dla każdego, a szczególnie dla:

— osób noszących aparat ortodontyczny. Piaskowanie czy skaling nie uszkadzają aparatu. Chronią zęby pacjenta ortodontycznego przed próchnicą.

— kobiet w ciąży – nie należy unikać czyszczenia zębów w ciąży, skalingu, piaskowania czy nawet leczenia paradontozy. Lekarz stomatolog może skutecznie zadbać o to, by jak najmniej bakterii przedostało się do organizmu, a zabieg nie był uciążliwy. Nie leczone schorzenia zębów i dziąseł na pewno mogą być przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych matki i płodu.

— osób mających inne schorzenia organiczne jak chorobę wieńcową, cukrzycę, celiakię, reumatoidalne zapalenie stawów – warto zadbać o osłabiony organizm, by nie był obciążany kolejną porcją patogenów z zaniedbanej jamy ustnej.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie jako ostatni element profesjonalnej higienizacji polega na wcieraniu w zęby preparatu o wysokiej zawartości fluoru bądź preparatów bez fluoru, za to z bioaktywnym wapniem. Fluor chroni nasze zęby przed próchnicą i wzmacnia szkliwo. Lakier fluorkowy zaleca się stosować po wykonaniu scalingu również ze względu na zmniejszenie nadwrażliwości po zabiegowej.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów – skuteczna metoda zapobiegania próchnicy.  Nowo pojawiające się w jamie ustnej zęby mają bardzo zróżnicowaną powierzchnię, pełną bruzdek, szczelin  i zagłębień. Zaraz po wyrżnięciu są czyste, ale w szybkim tempie zasiedlane są przez bakterie, które nie usuwane prowadzą do demineralizacji szkliwa, a w konsekwencji do próchnicy. Dzieci 6-8 letnie, a również starsze, nie zawsze są w stanie dobrze wyczyścić zęby. Budowa młodego zęba jeszcze to utrudnia. Ryzyko próchnicy można zminimalizować, uszczelniając wszystkie bruzdy i szczeliny na powierzchni zęba, przy pomocy lakierów na bazie żywicy.

Lekarz stomatolog oczyszcza dokładnie powierzchnię zęba za pomocą szczoteczki i specjalnej pasty, a potem nanosi na powierzchnię bruzd lakier utwardzany światłem UV.

Lakowanie zalecane jest dla młodych osób. W miarę zużycia zębów, bruzdy wypłycają się i łatwiej je doczyścić. Niemniej również u dorosłych osób dorosłych ze zdrowymi zębami  lakowanie może mieć swoje uzasadnienie, by nadal utrzymać zęby w dobrej kondycji.

CENNIK

Skaling (oba łuki)/(jeden łuk)120 zł/80 zł
Piaskowanie (oba łuki)120 zł
Fluoryzacja (oba łuki) 100 zł
Pakiet (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja)280-300 zł